
Czy to naprawdę się wydarzyło? Widzisz nagłówek, który brzmi emocjonalnie, zdjęcie znajomej twarzy w dziwnym kontekście, krótki filmik, który wygląda jak relacja na żywo – ale coś się nie zgadza. Często nim to sprawdzisz, już udostępniasz dalej

Informacje
Reklama ze znaną osobą? Uważaj, to może być oszustwo
Reklama z wizerunkiem znanej osoby, który zachęca do inwestowania? Krótkie wideo, w którym przekonują Cię, że to bezpieczny sposób pomnożenia majątku? Uważaj, tak dziś działają oszuści!
Państwo Blockchain 2025 – technologia w służbie zaufania publicznego
Blockchain to już nie moda, ale przemyślane rozwiązanie, które wspiera sektor publiczny. Odbyła się druga edycja, organizowanej przez NASK, warszawskiej konferencji „Państwo blockchain”. Eksperci rozmawiali o doświadczeniach w projektach pilotażowych, próbach wdrożeń i o tym które zastosowania blockchainu się sprawdzają.
Nie pozwól sobie odebrać głosu! Kampania NASK
Trzy spoty, trzy historie, tajemniczy gość, i jedna myśl, która zostaje na długo: skąd wiesz, że to, co widzisz, jest prawdą?
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
Efekt motyla, cyberedukacja i SECURE International Summit
Secure International Summit - najważniejsza konferencja polskiej prezydencji w zakresie cyberbezpieczeństwa to nie tylko dyskusje ekspertów, ale także warsztaty i spotkania edukacyjne. Biorą w nich udział mieszkańcy Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Specjalne warsztaty zostały uruchomione z myślą o uczniach szkół średnich.
Ekspercki głos o cyberbezpieczeństwie i dezinformacji
Dezinformacja w temacie ochrony zdrowia
Dezinformacja zdrowotna (medyczna) obejmuje fałszywe lub wprowadzające w błąd treści, które dotyczą profilaktyki, diagnostyki czy sposobów leczenia różnych chorób. Jednym z najczęstszych i najbardziej widocznych tematów jest wątek antyszczepionkowy, kwestionujący zasadność i bezpieczeństwo szczepień.
Dezinformacja dotycząca lotnictwa i kosmosu
Dezinformacja i teorie spiskowe związane z lotnictwem i astronomią od lat przyciągają uwagę, łącząc lęki społeczne z fascynacją kosmosem i technologią. Przekonania o istnieniu smug chemicznych (ang. chemtrails), płaskim kształcie Ziemi czy manipulacji pogodą w ramach tajnych programów geoinżynieryjnych zyskują popularność w internecie.
Kodeks dobrych praktyk - wspólnie przeciw dezinformacji
W świecie pełnym informacji, granica między prawdą a manipulacją staje się coraz trudniejsza do uchwycenia. W odpowiedzi na rosnące zagrożenie dezinformacją powstał „Kodeks dobrych praktyk” – wspólne opracowanie kilkunastu organizacji i ekspertów zajmujących się edukacją medialną, bezpieczeństwem cyfrowym oraz weryfikacją treści.
Kluczowe tematy dla rozwoju świata cyfrowego
Cyberbezpieczeństwo
Ochrona sieci i systemów komputerowych przed zagrożeniami cybernetycznymi.
Cyfryzacja
Wprowadzanie nowych technologii, które usprawniają codzienne działania.
Biznes
Produkty i usługi, które zapewniają bezpieczeństwo cyfrowe.
Dezinformacja
Celowe rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd treści w celu uzyskania korzyści.
Edukacja
Rozwijanie umiejętności korzystania z technologii, by bezpiecznie poruszać się w cyfrowym świecie.
Nauka
Centrum badawczo-rozwojowe NASK, skoncentrowane na badaniach wdrożeniowych w obszarze nowych technologii.
Sztuczna inteligencja
Technologia działająca w oparciu o algorytmy i uczenie maszynowe.
Certyfikacja
Jednostka certyfikująca NASK ocenia produkty, procesy i kompetencje pod kątem bezpieczeństwa.

Tworzymy bezpieczną i nowoczesną cyberprzestrzeń!
Dążymy do tego, aby stać się wiodącą jednostką zajmującą się cyberbezpieczeństwem na świecie.
Działamy na styku technologii, nauki i cyberbezpieczeństwa
Chcesz pracować z najlepszymi?
